Hoppa till innehållet
Ridstövlar

Vinterridstövlar: fodrade och varma modeller

Förstaval för vinterridning

Välj efter foder och vattentäthet. Produkttexterna anger inga gradtal för någon av stövlarna, så det är fodret som skiljer dem åt. För de flesta är Mountain Horse Active Winter för 1 799 kr ett tryggt val: den är vattentät och varmfodrad, med tre skaftval och storlek 36–43.

Rider du ofta på is tar du Mountain Horse Arctica för 1 999 kr, med Thinsulate och infällbara broddar. Vill du hålla nere priset är HKM Kodiak för 689 kr den billigaste varma stöveln.

Annonslänkar: vi kan få provision.
Mountain Horse Active Winter från VB Ridsport

Bäst för vattentätt och varmt hela vintern

Mountain Horse Active Winter

1 799 krhos VB Ridsport

  • Vattentät konstruktion och varmfodrad
  • Tre skaftval och storlek 36–43
  • Fodret har inget gradtal, så prova med dina tjocka strumpor och ha lite extra plats i foten.

Annonslänk

Se dagspris hos VB Ridsport

Vilken vinterstövel passar mig?

Mountain Horse Active Winter från VB Ridsport

Bäst för vattentätt och varmt

Mountain Horse Active Winter

1 799 krhos VB Ridsport

Passar dig som rider ute i slask och kyla flera dagar i veckan och vill ha en stövel utan krångel.

  • Vattentät konstruktion och varmfodrad
  • Tre skaftval och storlek 36–43
  • Fodret har inget gradtal, så prova med dina tjocka strumpor och ha lite extra plats i foten.

Därför här: Den är vattentät och varmfodrad för 1 799 kr, och tre skaftval gör det lättare att få rätt vidd.

Annonslänk

Se dagspris hos VB Ridsport
Mountain Horse Arctica från VB Ridsport

Bäst för is och minusgrader

Mountain Horse Arctica

1 999 krhos VB Ridsport

Passar dig som rider eller leder häst på hala stigar och isiga gårdsplaner.

  • 3M Thinsulate, vattentätt membran i fotdelen och infällbara broddar
  • Tre skaftval
  • Kostar 200 kr mer än Active Winter. Rider du mest på torr mark behöver du inte broddarna, och då räcker Active Winter.

Därför här: Broddarna fälls ut när det är halt, och Thinsulate isolerar utan att fylla stöveln.

Annonslänk

Se dagspris hos VB Ridsport
Mountain Horse Veganza Winter från VB Ridsport

Bäst för dig som vill ha vegansk stövel

Mountain Horse Veganza Winter

1 999 krhos VB Ridsport

Passar dig som vill undvika läder och ändå ha fodrade stövlar.

  • Fuskpälsfoder, fyra skaftval och vegansk läderimitation
  • Storlek 37–42
  • Butiken beskriver den inte som vattentät och den slutar på storlek 42. Behöver du vattentätt eller storlek 43 tar du Active Winter.

Därför här: Det är den fodrade stöveln här med veganskt läder, och fyra skaftval ger dig flest vidder att välja mellan.

Annonslänk

Se dagspris hos VB Ridsport
Fodrade vinterridstövlar i snön utanför ett rött stall en kall morgon

Jämför vinterstövlarna sida vid sida

Jämförelse av skafthöjd, vidd, material, storlekar och pris för åtta vinterridstövlar
Välj omSkafthöjdViddMaterialStorlekarPris
Det är slask och kyla och du vill ha en vattentät stövel Regular, short Regular, wide Vattentät konstruktion, varmfodrad 36–43 1 799 kr
Du rider på is och hala stigar Regular, short Regular, wide Läder och Vylon, Thinsulate, vattentätt membran i fotdelen 36–43 1 999 kr
Det är blött och kallt nästan varje dag Regular Regular, wide Vattentät fotdel (torr upp till en tredjedel av skaftet), varmfodrad 37–43 2 999 kr
Du vill ha en vegansk stövel Regular, short Narrow, regular, wide Veganskt läder, fuskpäls 37–42 1 999 kr
Du vill ha läder med isolerande sula – – Infettat läder, fuskpäls 36–45 1 599 kr
Du vill ha lädret som kräver minst underhåll – – Oljat nubuckläder 36–43 1 885 kr
Du vill ha varmfodrat till lågt pris – – Läder och syntet, syntetpäls 37–42 1 299 kr
Du vill ha den billigaste varma stöveln – – Läderimitation och pvc, thermofoder 32–46 689 kr

Vad skiljer Thinsulate, fuskpäls och thermofoder?

Fodret avgör hur varm stöveln blir. Tunna, ofodrade läderstövlar ger ingen värme när marken är kall, hur bra de än är på sommaren. Fodrade stövlar passar långa uteritter och kalla stalldagar.

Mountain Horse Arctica har 3M Thinsulate, en mycket tunn syntetisk isolering. Eftersom isoleringen är tunn tar den lite plats, och du behåller utrymme för en tjockare strumpa.

Veganza Winter, Country Arctic och Aspen har fuskpälsfoder. Fuskpäls är lätt och mjukt och torkar snabbt, vilket märks när du kommer in med blöta stövlar och ska rida igen dagen efter.

Kodiak är en thermostövel med tjockt innerfoder. Den är billigast och passar dig som vill ha varma fötter utan att lägga över 700 kr. Active Winter och Snowy River säljs som varmfodrade, men fodret beskrivs inte närmare.

Vattentät eller vattenavstötande?

Skillnaden märks i slask. Active Winter beskrivs som vattentät. Arctica har vattentätt membran i fotdelen, och Snowy River har vattentät fotdel som enligt butiken håller dig torr upp till en tredjedel av skaftet.

HKM Country Arctic har vattenavstötande infettat läder. Det är inte samma sak som vattentätt, så välj en av de vattentäta om dina pass ofta går i blöt snö.

BR Vancouver är gjord av oljat nubuckläder som BR kallar vattenavvisande och nästan underhållsfritt. Du slipper en del smörjande, men produkttexten nämner inget foder.

Behöver du broddar?

Rider du eller leder hästen över is behöver stöveln grepp. Arctica är den enda stöveln här med vintergrepp och infällbara Ice Hook-broddar. Rider du mest på torr mark är broddarna onödiga, och då räcker en vanlig vinterstövel.

Hur ska en vinterstövel sitta?

Prova alltid med de tjocka vintersockor du tänker använda. Kontrollera också att skaftet rymmer både ridbyxor och underställ.

Räkna med ungefär 1 cm extra plats framför tårna. Luften där fungerar som isolering. En för trång stövel gör tvärtom: den hämmar blodcirkulationen, och då fryser du snabbare.

Det hjälper inte att trycka extra strumpor i en vanlig stövel. Den blir trång, blodflödet minskar och vanliga stövlar saknar dessutom vinterstövlarnas halkskydd.

Skostorlek och skaftmått är olika saker. Skostorleken styr foten, skaftet styr hur stövlen sitter runt vaden. På Mountain Horse skrivs skaftvalen höjd och vidd, till exempel regular/wide eller short/regular. Active Winter och Arctica har tre val, Veganza Winter fyra och Snowy River två. Har du kraftiga vader eller tjockt underställ är wide det första du provar. Mer om hur du väljer finns i guiden välja skostorlek.

HKM har en elastisk insats som gör att stöveln passar även med tjockare strumpor. Skostorleken motsvarar din vanliga, och med tjocka ridstrumpor kan du behöva en halv eller hel storlek större. Fler modeller hittar du bland stövlar från HKM och stövlar från Mountain Horse.

Passar stövlarna i stigbyglarna?

Kraftigare vinterstövlar kan kräva stigbyglar en storlek större, så att foten inte fastnar. Prova stövlarna i dina stigbyglar innan första passet, helst med tjocka strumpor på.

Hur mycket plats ska en barnstövel ha?

Barn behöver mer utrymme i vinterskor än vuxna. 1,5 cm växtmån kan vara för lite, och 1,7 cm är ofta bättre när strumpor och extra sula ska få plats. Välj efter skostorlek, aldrig efter ålder. HKM Kodiak finns från storlek 32, och fler val finns på sidan om ridstövlar till barn.

Så håller du fötterna varma utöver stövlarna

Stöveln är bara en del av lösningen. Klä dig i flera tunnare lager i stället för ett tjockt, och låt inte bomull ligga närmast kroppen. Det är 1177:s råd mot köldskador, och det gäller fötterna lika mycket som resten av kroppen. Du hittar dem på 1177 om köldskador.

Köp stöveln med plats för strumporna från början. En stövel som sitter tajt på sommaren blir för trång på vintern, och då hjälper inget foder.

Tips: Prova stövlarna hemma på ett rent golv, med de strumpor du ska rida i. Sitter de bra där kan du gå vidare till stigbyglarna.

Alla åtta vinterstövlar hos VB Ridsport

  • HKM Kodiak från VB Ridsport

    HKM Kodiak

    Den billigaste varma stöveln, med tjockt innerfoder och storlek 32–46.

    689 kr hos VB Ridsport

    Se dagspris hos VB Ridsport
  • Jacson Aspen från VB Ridsport

    Jacson Aspen

    Varmfodrad med syntetpäls och läder i fotdelen, för dig som vill hålla nere priset.

    1 299 kr hos VB Ridsport

    Se dagspris hos VB Ridsport
  • HKM Country Arctic från VB Ridsport

    HKM Country Arctic

    Läderstövel med helfodrad fot och isolerande sula, storlek 36–45.

    1 599 kr hos VB Ridsport

    Se dagspris hos VB Ridsport
  • Mountain Horse Active Winter från VB Ridsport

    Mountain Horse Active Winter

    Vattentät och varmfodrad, med tre skaftval. Förstavalet för de flesta.

    1 799 kr hos VB Ridsport

    Se dagspris hos VB Ridsport
  • BR Vancouver från VB Ridsport

    BR Vancouver

    Hög lädermodell i oljat nubuck som BR beskriver som nästan underhållsfritt.

    1 885 kr hos VB Ridsport

    Se dagspris hos VB Ridsport
  • Mountain Horse Arctica från VB Ridsport

    Mountain Horse Arctica

    Thinsulate, vattentätt membran i fotdelen och infällbara broddar för is.

    1 999 kr hos VB Ridsport

    Se dagspris hos VB Ridsport
  • Mountain Horse Veganza Winter från VB Ridsport

    Mountain Horse Veganza Winter

    Fuskpälsfoder och veganskt läder, med fyra skaftval.

    1 999 kr hos VB Ridsport

    Se dagspris hos VB Ridsport
  • Mountain Horse Snowy River från VB Ridsport

    Mountain Horse Snowy River

    Vattentät fotdel och stålskaft i sulan, för blött och kallt.

    2 999 kr hos VB Ridsport

    Se dagspris hos VB Ridsport

Vad kostar vinterridstövlar?

Priserna går från 689 kr till 2 999 kr, ordinarie pris inklusive moms hos VB Ridsport. HKM Kodiak är billigast och Snowy River dyrast. Mellan dem ligger Aspen, Country Arctic, Active Winter, Vancouver samt Arctica och Veganza Winter.

Active Winter kostar 1 110 kr mer än Kodiak och 1 200 kr mindre än Snowy River. Arctica kostar 200 kr mer än Active Winter. Det extra priset ger Thinsulate, membran och broddar.

Vad kostar stöveln per vinter?

Så här blir kostnaden om du använder stöveln en, två eller tre vintrar. Siffrorna är priset delat på antalet vintrar.

Stövel1 vinter2 vintrar3 vintrar
HKM Kodiak689 kr344 kr230 kr
Jacson Aspen1 299 kr650 kr433 kr
HKM Country Arctic1 599 kr800 kr533 kr
Mountain Horse Active Winter1 799 kr900 kr600 kr
BR Vancouver1 885 kr942 kr628 kr
Mountain Horse Arctica1 999 kr1 000 kr666 kr
Mountain Horse Veganza Winter1 999 kr1 000 kr666 kr
Mountain Horse Snowy River2 999 kr1 500 kr1 000 kr

Rider du varje vinter kostar Active Winter alltså 600 kr per vinter över tre vintrar, mot 230 kr för Kodiak. Skillnaden är vattentätheten och materialet: Active Winter är vattentät, och Kodiak består av läderimitation och pvc.

Vad gör jag om stöveln är för trång med vinterstrumpor?

Byt storlek. VB Ridsport betalar returfrakten och frakten för den nya stöveln, men bara för ett byte per order. Stöveln ska vara oanvänd, ren från smuts och hår och ha alla etiketter kvar.

Ångrar du köpet i stället kostar returen 89 kr, som dras från återbetalningen. Som regel har du 14 dagars ångerrätt när du handlar på distans, och Konsumentverket förklarar ångerrätten.

Lagervaror skickas inom 2 vardagar, normalt samma dag om du beställer före klockan 13. Beställ därför före första kylan, så hinner du byta om storleken blir fel.

Vill du jämföra fler typer av ridstövlar hittar du dem under alla typer av ridstövlar.

Frågor om vinterstövlar

Kan kalla fötter vara farliga när jag rider?

Det viktigaste mot köldskador är att klä sig ordentligt i kyla, med flera tunnare lager och inte bomull närmast kroppen. En för trång stövel hämmar dessutom blodcirkulationen, så välj storlek med plats för strumporna.

Finns det broddar eller vintergrepp till ridstövlar?

Mountain Horse Arctica har enligt butiken vintergrepp med infällbara Ice Hook-broddar. Den är stöveln i urvalet för dig som rider eller leder hästen på isiga underlag.

Hur torkar och sköter jag vinterstövlarna?

Torka dem i rumstemperatur och inte vid element, eftersom hög värme kan skada läder och membran. Stövelblock i skaften hjälper dem att behålla formen, och stövelsträckare får dem att torka snabbare när de blivit blöta.

Mountain Horse Active Winter 1 799 kr Se pris hos VB Ridsport